Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai

Burj Khalifa (Burç Halife)

 Burç Halife, 828 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahip. 4 Ocak 2010 yılında tamamlanan proje 162 katlı bir kule olarak tasarlandı. Aşırı çöl iklimine karşı yüksek teknolojik özelliklere sahip olan kule, yerel ve kültürel öğeler de içeriyor.

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Burç Halife tüm detaylarıyla bir tasarım harikası. Hymenocallis çiçeğinin bir soyutlaması olarak tasarlanan kule, üç loblu bir mimariye sahip. Kule bir merkezi çekirdek etrafında inşa edilen Y şeklinde üç modülden oluşuyor. Sprial tasarımıyla zirveye doğru yükseldikçe kule kesitleri aşamalı olarak azalıyor. Bu durum yapının istikrarı ve sağlamlığı açısından son derece önemli bir ayrıntı. Mimar Adrian Smith tarafından tasarlanan Burç Halife için ayrıca geleneksel İslam mimarisi desenleri de kullanıldı.

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Dünyanın en yüksek binası ve modern zamanların Babil kulesi olarak nitelendirilen Burç Halife, iç dizayn olarak da hayli iddialı. 3 milyon metrekarelik bir iç mekana sahip olan kule, bölgenin mirası tarihi ve kültürü temel alınarak dizayn edildi. Burç Halife’nin inşası esnasında  rüzgarın kuleye ve kulelerde yaratacağı etkileri inceleyebilmek için 40 ve daha fazla rüzgar tüneli testi gerçekleştirildi. Bu testlerin ardından dış yüzey tasarımının gerçekleştirildiğini söylemek mümkün. Binanın güvenliği açısından bu testler son derece önemliydi. Kulenin dış yüzeyi için tam 26 bin cam panel kullanıldı.

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Dubai’ye iş adamı, turist, öğrenci ya da daha farklı unvanlarda gelen bireyler Burç Halife’de neler yapıyor dersiniz? Yaklaşık 0.8 km uzunluğuna sahip bir kulede yapılacak ilk şey ne olabilir? En iyi Dubai manzarası tabii ki Burç Halife’den görülebiliyor. Burç Halife’nin 125 ve 148. katlarından Dubai manzarasının keyfini çıkarmak mümkün. 125. kat yükseklik açısından 465 148. kat ise 555 metre. Bunlar bir şehri kuşbakışı izleyebilmek için harika yükseklikler! 125 ve 148. katlarda bulunan Burj Khalifa SKY ayrıcalığıyla görsel bir şölene merhaba deyin! Burj Khalifa SKY’a özel bir asansörler çıkarak yaşayacağınız uçma hissinin tadına varın!

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Burj Club spor salonu, gelişmiş hizmetleriyle Burç Halife sakinleri için özel bir yer. Fitness seansları, spa uygulamaları ve çok daha fazlası Burj Club bünyesinde misafirleriyle buluşuyor. Sağlıklı diyet programlarının da eklenebileceği bu uygulamalar, Dubai’ye tatil amaçlı gelen bireyler için eşsiz! Kendinizi yepyeni bir yaşam ve canlanma hissinin içerisinde bulabilirsiniz. Üstelik tüm bunlar profesyonel gözetim ve olağanüstü ekipmanlarla gerçekleşiyor. Burj Club spor salonu isteğe göre yalnızca bayanlara ayrılan programlara da yer veriyor.

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Burç Halife, aynı zamanda bir sanat ve tasarım merkezi olarak yıl boyunca proje ve etkinliklere yer veriyor. Fotoğraf, heykel, yağlıboya ve heykel sanatına dair yüzlerce eserle karşılaşabilirsiniz. Bu eserlerin uluslararası sanatçılar tarafından hazırlandığını duyduğunuzda heyecanlanmanız mümkün, sakin olun. Özellikle uluslararası yarışmalarda derece alan ödüllü eserlerle karşılaşmanız mümkün. Burç Halife yılın her döneminde sanat ve tasarıma dair etkinliklerle misafirleri üzerinde kalıcı etkiler bırakıyor.    Modaya dair beklentilerinizi Burç Halife ile yeniden gözden geçirin. Dünyanın dört bir yanına dağılmış moda merkezleri Burç Halife çatısı altında buluştu. Yerel ve bölgesel yeteneklerin evrensel moda akımlarıyla bir araya geldiği mağazaları gezmeye ne dersiniz? Burç Halife, moda endüstrisinin yeni bir merkezi olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai - Dubai Sembolleri

Burç Halife’nin 112. katını ziyaret ederek kulenin tasarımından inşasına tüm evrelerini görebilmeniz mümkün. Bu kat özellikle çocuklar için hazırlandı. 112. kat, Burç Halife’nin yapım aşamalarının yer aldığı görüntülerin yanı sıra çocuklar için interaktif oyunlar ve eğlenceli dakikalar sağlıyor.

 

Anahtar Kelimeler: burj khalifa, burç halife, dünyanın en yüksek binası, dubai sembolleri.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.75 ( 5 votes)

Buna da Göz Atın

Grand Mosque Dubai

Grand Mosque Yurtdışı tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri olan Dubai özellikle son 10 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir