Dubai Bölgeleri

Dubai emirliğinin başlıca bölgelerini öğrenebilir, Dubai bölgeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olarak kendinizce bir Dubai şehir haritası oluşturabilir ve seyahatinizi bu plana göre gerçekleştirebilirsiniz.

Dubai Bölgeleri - 1. Bölüm Bir çoğumuz sadece Dubai olarak bilse de, tam olarak bu durum böyle değil aslında. Bu konuda bizlere bir çok soru geldiğinden dolayı da böyle bir yazı hazırlamanın doğru olacağını düşündük ve Dubai bildiğimiz, gördüğümüz ve araştırdığımız kadarıyla sizlere yazmak istedik.

Başlıca Dubai Bölgeleri Şunlardır:

Körfez

Tarih olarak da aslında en eski ve en önemli yerlerinden biridir. 1900’lü yıllarından beri körfez üzerinden balık ve deniz ticareti yapıldığından günümüzde de halen en önemli bölgelerinden biridir.

Deira

Bu bölgenin bir kısmı çok modern bir alan olup batı tarafında ise çarşı alanı bulunmaktadır. Belki de en uygun ve en ucuz fiyata alışveriş yapabileceğiniz bölge bile diyebiliriz.

Binanın biraz daha Doğu kısmına doğru ilerlediğiniz zaman daha yüksek binaları da bu bölgede görebilirsiniz.Dubai Bölgeleri - 1. Bölüm

Bur Dubai

Dubai’nin biraz daha tarihi bölgelerinden biri olan Bur Dubai eski ticaret merkezi olarak da bilinmektedir. Ayrıca bu bölgenin bir diğer özelliği ise devlet işlerinin en çok işlediği bölge olmasıdır ve müzelerinde yer almasıdır. Bu bölgede ayrıca Türklerinde çok sevdiği nargile kafeler ve açık hava restoranları da bulunmaktadır.

Oud Metha

Oud Metha bölgesi ise Dubai’nin yerleşim alanı olarak bilinmektedir. Bu yerleşim alanı ile birlikte eğitim alanlarıda yer almaktadır. Devlet okullarından çok özel okullarında bu bölgede yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca gelen turistler için lüks oteller, alışveriş yapılacak mağazalar, gösterişli ve güzel sunumlu lokantalar da yer almaktadır. Eğer ki buz pateni, bowling, teleferik gezilerinden birini seviyorsanız bu bölgeyi çok seveceksiniz. Ayrıca bölgenin en ünlü restoranlarından biri olan Al-Boom Tourist Village veya Wonderland Theme and Water Park’da güzel bir akşam yemeği de yemenizi tavsiye ederiz.

Sheikh Zayed Road

Dünyanın en geniş yollarından birine ev sahipliği yapan ve tek bir yönde 12 şeritli bir otoyol bulunmaktadır. Bu yolun adı da Sheikh Zayed Road olarak geçmektedir. Ticaret merkezi bölgesinde de olduğu için 12 şerit olmasına rağmen trafik görmeniz muhtemeldir. Nadir de olsa yağmur yağdığı zaman dur kalklı trafikle bile karşılaşabilirsiniz. Bu yoldan giderken gözleriniz otellerin camından veya alışveriş merkezlerinin mimarısında kamaşacaktır. Ayrıca dünyanın en büyük binası olan Burj Khalifa’da bu bölge içerisinde bulunmaktadır. Uzunluğu tam olarak 828 metre olup içerisinde 163 kat bulunmaktadır. Eğer ki bu binadan manzaraya bakmak isterseniz de rezervasyon ve ufak bir ücret karşılığında binanın belli bir katında manzaraya bakabilir veya daha alt katlarında akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Dubai Bölgeleri - 1. Bölüm

Jumeirah

Şehrin daha çok zenginlerinin tam olarak yaşadığı yer diyebiliriz. Sanal galerisinden, butiklere kadar her şeyi bu bölgede bulabilirsiniz. Kısacası Dubai’de kaliteli yaşamın adreslerinden biri de diyebiliriz. Diğer bölgelere göre bu bölgede bir çok güzel restoranlar, alışveriş merkezlerini görebilirsiniz. Ayrıca alışveriş merkezlerinin dışında ünlü terzilerin de bu alanda yerleri bulunmaktadır.

Umm Suqeim ve Al Sofouh

Marina ve insan yapımı olan Palm Jumeirah gibi projelerini yer aldığı bölgedir. Son zamanlarda özellikle daha da lüks yerleşim alanları üretilmeye başladığı alandır ayrıca. Bu bölgenin Dubai genelinde fazlası ile bilinen ve popüler olan Umm Suqeim, Wild Wadi ve Jumeirah Beach Hotel gibi bir çok bilinen otellere de yer verdiğini söyleyebilirim.

Yeni Dubai

Sonradan gelen yabancıların mülk sahibinin olduğu ve izin verilen nadir bölgelerinden biridir. Yeni Dubai bölgesinde 200 civarında yüksek katlı otel ve hizmet tesisi de bulunmaktadır. Bu bölgenin iç kısımlarında golf alanı, göl ile çevrilmesi de gelen yabancıların hoşuna gitmektedir.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.69 ( 6 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir