Dubai Müzesi

Dubai Müzesi

Dubai Müzesi - 4. Bölüm

Dubai müzesi, Dubai’nin en önemli tarihsel yapılarının başında geliyor. Dubai Körfezi’nin güneyinde yer alan müze civarı aynı zamanda önemli bir ticaret merkezi olarak biliniyor. Ayrıca yer olarak Hükümdar Mahkemesine (kralın divanına) yakın Al-Souk Al-Kabir denilen alan içerisinde kalıyor. Dubai müzesi önce bir savunma binası olarak 1787’de inşa edildi. Ayrıca uzun yıllar Dubai Hükümdarları tarafından kullanılan önemli bir yapı olarak öne çıkıyor. Bir savunma binası olarak kullanılmasının ardından topçu ve silahlar için bir cephanelik haline geldi. Ve bir dönem yasadışı olarak cezaevi olarak kullanıldığı biliniyor. Kale, Şeyh Raşid bin Saeed Al Maktoum döneminde yenilenerek günümüzdeki halini aldı. 1971’de (federasyonun kurulduğu yıl), Dubai tarihini ve orijinal mirasını gösteren resmi bir müze olarak açıldı. Tarihler 1995’i gösterdiğinde başka bir yeraltı müzesi kuruldu ve eski kale üzerine eklendi.

Dubai Müzesi - 4. Bölüm

Dubai Müzesi ziyaretçileri, tarih boyunca farklı insanlar ve medeniyetlerle sık sık etkileşime giren Dubai’nin tarihi hakkında zengin bilgi sahibi olma şansına sahipler. Dubai, deniz, kıyısal, çöl, dağ veya tarım hayatı olsun ziyaretçiler farklı kentsel ve kırsal yaşam ortamlarıyla tanışacaklar. Nadir otantik anıtlar, orijinal örnekler, çizimler ve diyagramlar, ses ve video medyası müzenin kanatlarının her tarafına dağılmış durumda. Müze, seramik, silah, mezar, bina ve kent toplulukları gibi antik anıtları sergileyen anıtlardan oluşuyor. Geçmiş ile günümüz arasındaki Dubai kanadı, 1950’lerin kanadındaki pazar, o zamanlarda satılan pazar atmosferini, satıcıları, dükkanları ve malları yansıtan kapsamlı örnek görüntüler incelemek için gerçekten muazzam detaylar! Ayrıca geleneksel ev ve mescit bölümü, vahşi kanat, çöl, gecenin su ve çöl hikayesi de müze içerisinde yer alan diğer ayrıntılardan. Ziyaretçiyi, gemi inşaatı ve deniz araçlarının imalatı, inci dalış mesleği ve Basra Körfezi’ndeki deniz yaşamı hakkında bilgilendirmek için nefes kesici bir turda gezinen bir deniz bölümüyle birlikte astronomi ve doğal olaylar da var. Ayrıca, folklor bölümünün yanı sıra silahlar ve Eski Dubai takviye bölümü de sergileniyor. Fahidi Kalesi’nin merkezinde, geleneksel mobilyalarıyla yerel tekneler ve bambu evleri modelleri sergilemek için kullanılan geniş bir avlu, ziyaretçilerin dikkatini çeken öğeler arasında yer alıyor.

Dubai Müzesi - 4. Bölüm

Dubai seyahat planlarınıza Al Fahidi Kalesi’ni eklemeyi unutmayın! Dubai’nin güncel gelişimi, modernizmi ve tarihine tanıklık etmek için bu gerçekten iyi bir fırsat! Dubai müzesi, Dubai’nin tarihindeki önemli detayları, geçmişten bugüne sosyo-kültürel yapısı, mimari planlaması hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere zengin bir malzeme sunuyor. Ayrıca yine Dubai tarihindeki Arapça ve İslam’a olan güçlü bağ, Dubai müzesiyle öne çıkıyor. Şehrin bir tarafında otantik, tarihi bir bütünlük taşıyan, gelenek ve kültür yoğunluğu içeren eski Dubai ve diğer tarafta modern mimariyi esas alan, alışveriş merkezleri, marinaları, otelleri ve gökdelenleriyle modern Dubai! Seyahat planınıza ekleyeceğiniz bu ayrıntı, Dubai’ye daha farklı bir perspektiften bakmanızı mümkün kılacak.

Anahtar Kelimeler: Dubai, müze, dubai müzesi, Al Fahidi, kale, seramik, tarih, mimari.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.88 ( 3 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir