Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi

Dubai uzun sayılabilecek bir süredir dünyanın en iddialı tatil ve gezi destinasyonlarından biri ve ülkede akla gelebilecek her şeyin en iddialısı, ihtişamlısı, lüksü arzı endam ediyor. Orta doğunun en kendine has ve görkemli ülkesi Dubai tahmin edilebileceği gibi bölgenin en eski ve büyük hayvanat bahçesine de ev sahipliği yapıyor.  Dubai Zoo ilk olarak 1967 yılında o zamanki Dubai emiri  HH Sheikh Raşid bin Maktum tarafından yaptırıldı, 1971 yılında Dubai Belediyesi’ne devredilen Dubai Zoo bu yıllarda yalnızca birkaç maymun, kedi ve at barındırıyordu.  Bölgenin en eski hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra Dubai’nin simgelerinden biri olarak da kabul edilen Dubai Zoo 1986 yılının Mayıs ayından 1989 yılının Mayısına kadar süren bir yenileme dönemi geçirdi ve o zamandan bugüne dek sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Bugün Dubai Zoo ev sahibi yaptığı binlerce hayvan ile Dubai seyahatlerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken destinasyonlardan biri olarak görülüyor.

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi - 4. Bölüm

Dubai Zoo yüzlerce farklı hayvan türüne ev sahipliği yapıyor

Dubai Zoo için dünyanın en iddialı hayvanat bahçelerinden biri demek tabi ki abartı değil çünkü hayvanat bahçesinde 230 kadar farklı hayvan türü bulunuyor. Bu 230 tür arasında Asya aslanları, penguenler, sırtlanlar, pumalar, jaguarlar, şempanzeler, maymunlar, geyikler, ayılar, kirpiler, zürafalar, suaygırları gibi memelilerin yanı sıra altın kartal, devekuşu, papağan gibi kuşlar ve 400 kadar da sürüngen bulunuyor.

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi - 4. Bölüm

Nesli tükenmekte olan birçok hayvan da Dubai Zoo’da görülebiliyor

Dubai’nin simgelerinden biri olan hayvanat bahçesi nesli tükenmekte olan bazı hayvan türlerinin de görülebildiği nadir merkezler arasında yer alıyor. Dubai Zoo’da görülebilen nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında karabataklar, Bengal kaplanı, Sibirya kaplanı, gri kurt, goril sayılabilir. Yani Dubai Zoo yüzlerce hayvan türünün yanı sıra özellikle nesli tükenme tehlikesi altındaki nadir canlıları da görme fırsatı sunuyor.

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi - 4. Bölüm

Hayvanat bahçesi Dubai’nin en popüler bölgesinde bulunuyor

Dubai Zoo çok büyük bir hayvanat bahçesi olmasına karşın kentin en popüler bölgesi olan Jumeirah’ta kurulu. Bu arada Dubai Zoo Arap vahşi kedisini üretebilen ilk hayvanat bahçesi unvanını da taşıyor. Tüm hayvanlar kendi doğal yaşam alanlarına uygun şekilde tasarlanmış açık alanlarda yaşıyor. Ancak hayvanat bahçesindeki yılanlar kapalı alanda tutuluyor ve yılan evini sabah 10’dan öğlen 12’ye, ya da öğleden sonra 15’ten 18’e kadar ziyaret etmek gerekiyor.

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi - 4. Bölüm

Dubai Zoo tüm yıl boyunca açık

Jumeirah bölgesinde bulunan Dubai Zoo yılın on iki ayı boyunca açık ve Salı günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Yaz aylarında sabah 10, akşam 18 arasında açık olan Dubai Zoo kış aylarındaysa sabah 10-15.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Dubai Zoo Hayvanat Bahçesi - 4. Bölüm

Hayvanat bahçesinde alışveriş yapmak da mümkün

Dubai Zoo’da ziyaretçileri için en ince detay bile düşünülmüş. Hayvanat bahçesinde oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeler ve hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hatıra eşyalar satın alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Yani çok büyük olan hayvanat bahçesini gezerken acıkırsanız mola verip kafede bir şeyler atıştırabilir ve karnınızı doyurduktan sonra gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca bir İslam ülkesinden beklenebileceği gibi dini ibadetinizi yapabileceğinizi de ekleyelim. Kısacası Dubai Zoo hem Dubai’nin simgelerinden biri olması sebebiyle hem de ev sahipliği yaptığı binlerce hayvan türü nedeniyle muhakkak gezilmesi gereken yerlerden biri. Size tavsiyemiz Dubai’ye gittiğinizde bu eşsiz hayvanat bahçesini ziyaret etmeden dönmemeniz, emin olun ki Dubai gezilecek yerler arasında en keyif alacağınız, unutulmaz anlar yaşayacağınız destinasyonlardan biri Dubai Zoo olacak.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir