Dünya Yapay Takımadaları Dubai

Dünya Yapay Takımadaları

Dünya Yapay Takımadaları gelmiş geçmiş en ünlü takımada olarak popüler kültürdeki yerini aldı. Dünya ya da diğer ismiyle Dünya Adaları Basra Körfezi sularında bulunan 4 m2’lik  bir dünya haritasının kaba şekliyle inşa edilen çeşitli küçük adaların oluşturduğu bir bütün. Adalar genel itibariyle Dubai’nin sığ kıyılarından alınan kumlardan oluşuyor.  Dünya Adaları Nakheel Properties tarafından geliştirilirken proje aslında Dubai Şeyhi Muhammed bin Rashid Al Maktoum’a ait.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Tarihler 2003 yılını gösterirken 300 adanın inşası için start verildi. 5 yıllık süre boyunca kayda değer bir ilerlenme sağlanmasına rağmen yaşanan mali kriz inşaatın durmasına neden oldu. Üstelik 2008 yılına gelindiğinde adaların yaklaşık %60’ı dünyanın ünlü isimlerine satılmıştı. Ancak bu adalarda da yeterli ilerlemenin sağlanamadığı görülüyor. 2013 yılının sonuna gelindiğinde iki ada için kollar sıvandı ve bölgesel projelere girişildi. Bu iki adanın inşasını üstlenen Kleindienst Group isimli şirket Şubat 2014 yılında projenin olumlu bir şekilde seyrettiğini açıkladı. ‘’The Heart of Europe’’ isimli proje Dünya Yapay Takımadaları içerisinde yer alan Avrupa kıtasını baz alıyor. Proje çoğunlukla İngiltere, Almanya ve İsveç kara parçaları üzerinde gerçekleşiyor. Burada sözü geçen ülkeler, tabii ki Dünya Adaları içerisinde yer alan konumlarıyla ele alınıyor. Temmuz 2012’den itibaren Lübnan adasının da geliştirildiğine değinmek lazım. Bu ada çoğunlukla ticari amaçlar, kurumsal etkinlikler ve halka açık bir şekilde düzenlenen partilerle biliniyor.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Dünya Adaları, lüks standartların çok üzerinde olan Dubai’nin yapay adalar dizisi olarak öne çıkıyor. Olağanüstü ve büyüleyici görünümüyle insan zekasının ve teknolojinin ulaştığı yeri göstermek açısından başarılı bir örnek. Bu adalar aynı zamanda gayrimenkul sektörünün geleceği açısından bir önem arz ediyor. Çoğunlukla ünlü simaların birer ada satın aldıkları Dünya Adaları, lüksün zirvesi olarak lanse ediliyor. Dubai’nin simge yapıları denildiğinde listeye en önden girebilecek bir üne sahip.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Dubai kıyılarında yer alan ve 300 özel adadan oluşan bu koleksiyon, izleyenleri kendine hayran bırakabilecek bir görselliğe sahip. Dünya Yapay Takımadalarıyla dünyayı yeniden keşfedin! İçinde bulunduğumuz yüzyılın mimari münhasırlığına bir de bu açıdan bakın! Dubai’nin vizyonuyla örtüşen bu çığır açıcı adalar için astronomik bedeller ödeniyor.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Her bir ada arasında 50 ile 100 metrelik bir mesafe bulunuyor. Ayrıca adalar arasındaki ulaşım için deniz yolu ya da hava yolu öngörülüyor. Bu konuyla ilgili dünya medyasında düzenli olarak spekülasyonlar devam ediyor. Her iki ulaşım aracının da kullanılabileceğini öngörmek şimdiden mümkün!

Dünya Adaları, Jumeirah kıyısından yaklaşık 4 kilometre uzakta, Palm Jumeirah yakınında, Burj Al Arab ve Port Rashid arasında yaklaşık 25 derece 13 Kuzey ve 55 derece 10 doğu konumda yer alıyor. Her adanın bir özel geliştiriciye satılması bekleniyor. Hatta 2017 yılı boyunca adalarla ilgili satışlar devam ediyor olacak.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Dünya Yapay Takımadalarının belli bölümleri ziyaretçilere açık. Bu alanlara düzenli olarak turların düzenlendiğini belirtmek gerekiyor. Bu turlara katılarak siz de adaların keyfini çıkarabilirsiniz. Doğa ve macera turları, Dünya Adalarını keşfedebileceğiniz, yeşil alanlar içeren bir doğa turu olarak daha anlamlı ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Dünya Yapay Takımadalarını kuşbakışı olarak izlemeye ne dersiniz? O halde bir helikopter uçuşunuza katılabilirsiniz. Metrelerce yükseklikten Dünya Adalarının olağanüstü görselliğine tanık olabilir ve yüksekliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Dünya Yapay Takımadaları Dubai - 2. Bölüm Dubai Sembolleri

Adres: Dünya Adaları

Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri.

İletişim: Tel.: +971 4 390 3333

Fax: +971 4 390 3314

e-mail: [email protected]

Anahtar Kelimeler: Dubai, dünya, yapay, takımada, tur, doğa, macera, helikopter.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.7 ( 18 votes)

Buna da Göz Atın

The Universe Dubai

The Universe Dubai Dubai kısa sayılabilecek bir süre öncesine dek Basra Körfezi’nde sıradan ve küçük …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir