Grand Mosque Dubai

Grand Mosque

Yurtdışı tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri olan Dubai özellikle son 10 yıldır inanılmaz bir popülerlik grafiği sergiliyor ve tüm dünya gibi Türkiye’den de on binlerce insan Dubai’yi ziyaret ediyor.  Dubai bir balıkçı kasabasından dünyanın sayılı tatil merkezlerinden birine dönüşmüş, lüks tatilin bir numarası olarak anılır hale gelmiş olsa da, tüm dünyada dünyanın en yüksek gökdeleninin de dahil olduğu modern mimari eserleri, tematik eğlence merkezleri ile tanınsa da aynı zamanda bir İslam ülkesi ve birçok etkileyici İslam eserine de ev sahipliği yapıyor. Dubai’nin İslam eserlerinin en önemlilerinden biriyse tabi ki Grand Mosque ya da Türkçede bilinen ismi ile Büyük Cami. Ülkenin ve orta doğunun en büyük camilerinden biri olan Grand Mosque İslam dünyasının en etkileyici mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve tek başına sayısız insanı Dubai’ye çekiyor.

Grand Mosque Dubai - Dubai'deki Camiler Dubai Sembolleri

Camii ilk kez 1900 yılında inşa edilmiş

Orta doğunun en büyük camilerinden biri olan Grand Mosque ilk kez 1900 yılında inşa edilmiş ve ilk inşa edildiğinde genç erkeklerin Kuran okumayı öğrendiği bir okul olarak kullanılmış. Bina 1960 senesinde yıkılmış tekrar yapılmış ve son olarak 1998 yılında bugünkü halini alacak şekilde yeniden inşa edilmiş. Yani Grand Mosque kökeni 1900 yılına dek uzansa da bugünkü halini 1998 almış bir cami.  1998 yılından beri ibadet için kullanılan Grand Mosque’ya Müslümanlar dışında kimse alınmıyor. Yani Dubai’nin en önemli mimari eserlerinden biri ve aynı zamanda ülkenin en büyük, orta doğununsa sayılı büyük camilerinden biri olan Grand Mosque’ya Türkiyeli turistler alınıyor ancak Müslüman olmayan ülkelerden giden ziyaretçiler caminin içine giremiyorlar ancak minareye çıkmalarına izin verildiğini de ekleyelim.

Grand Mosque Dubai - Dubai'deki Camiler Dubai Sembolleri

Dubai’nin en yüksek minaresi

Grand Mosque aynı zamanda Dubai’deki en yüksek minareye sahip cami olarak da tanınıyor, caminin minaresinin yüksekliği tam 230 metre ve halen geleneksel şekilde namaza çağrı için müezzin bu minareye çıkarak ezan okuyor. Caminin minaresinin bir deniz fenerini andıran mimarisi de camiye hem değişik hem de ilgi çekici bir görünüm kazandırıyor. Camide toplam dokuz büyük ve 45 küçük kubbe bulunduğunu da ekleyelim.

Grand Mosque Dubai - Dubai'deki Camiler Dubai Sembolleri

Cami şehrin hem kültürel hem de dini yaşantısında büyük rol oynuyor

Grand Mosque yani ulu ya da büyük cami Dubai’de şehrin hem kültürel hem de dini yaşantısında çok önemli bir yere sahip. 1200 kişinin bir arada namaz kılabildiği cami aynı zamanda henüz içeriye girmeden insanı sarıp sarmalayan huzurlu atmosferi ile de Dubai gezilecek yerler arasında unutulmaz bir anı olarak tüm ziyaretçilerin hafızasında yer ediyor.

Grand Mosque Dubai - Dubai'deki Camiler Dubai Sembolleri

Ziyaretçilerin dini değerlere uygun giyinmesi gerekiyor

Dubai geziniz sırasında Dubai’nin tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Bur Dubai bölgesinde yer alan Grand Mosque’yu ziyaret etmeyi planlıyorsanız gayrimüslimlerin alınmadığı camiye Müslümanların da dini değerlere uygun kıyafetlerle kabul edildiğini söylememiz gerekiyor. Hem kadınların hem de erkeklerin İslami kurallara uygun şekilde giyinmeden camiye girişine izin verilmiyor, bu nedenle yanınıza camiye girerken giyebileceğiniz kıyafetler almanız gerekiyor.

Grand Mosque Dubai - Dubai'deki Camiler Dubai Sembolleri

Geceleri başka güzel

Dubai’ye gidip de Grand Mosque’yu görme şansına sahip olmuş kime sorarsanız sorun bu muhteşem caminin geceleri de bir başka güzel olduğunu anlatacaktır size. Dubai’deki tüm camiler gibi büyük bir özenle aydınlatılan Grand Mosque bu nedenle gece de ziyaret edilmesi gereken bir yer. İçine girmeseniz de bu muhteşem mimari eserin ışıklarla kusursuzluğa ulaşmış halini görmeden Dubai’den ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Anahtar Kelimeler: Dubai, Dubai gezilecek yerler, Grand Mosque, camii, ibadet, kutsal yerler.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.9 ( 13 votes)

Buna da Göz Atın

Burj Khalifa (Burç Halife) Dubai

Burj Khalifa (Burç Halife)  Burç Halife, 828 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahip. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir