Palm Deira (Palm Deyra) – Mushrif Park – Safa Park Dubai

Palm Deira (Palm Deyra) – Mushrif Park – Safa Park Dubai

Orta doğunun incisi olarak tanımlayabileceğimiz Dubai tatil kavramı adına akla gelen her şeyi fazlası ile sunan bir destinasyon. Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri ve tabi ki en popüleri olan Dubai ihtişamlı binaları, muhteşem camileri ile olduğu kadar yapay adaları ve gezi parkları ile de ilgi çekiyor. Dubai total olarak büyük bir özenle tatil ve gezi için tasarlanmış bir ülke ve ülke ziyaretçilerin iyi zaman geçirmesi için her şey düşünülerek tasarlanmış.

Palm Deira (Palm Deyra) - Mushrif Park - Safa Park Dubai - 2. Bölüm

Safa Park

Safa Park Dubai şehir merkezinde bulunan bir doğal cennet, 64 hektarlık alan üzerine kurulan Safa Park 1975 yılında açılmış.  1975’ten 1885’dek dokuz sene boyunca Dubai sakinlerinin favori gezi destinasyonlarından biri olarak hizmet veren park 1984’te yenilenmiş, ardından 1989-1992 yılları arasında yapılan son geliştirmelerle bugünkü halini almış. Park Dubai’de bulunan ve dünyanın en yüksek binası unvanını taşıyan Burj Khalifa’dan sadece 3 kilometre uzaklıkta, yani Dubai’nin ünlü gökdelenleri ile çevrelenmiş durumda.

Palm Deira (Palm Deyra) - Mushrif Park - Safa Park Dubai - 2. Bölüm

Safa Park’ta üç göl bulunuyor ve bu göllerde gezinti yapılabiliyor. Park ayrıca 19 binden fazla ağaca ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bununla da kalmıyor parkta göle dökülen bir şelale de var. Yani Safa Park lüks Dubai şehrinde doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenlere doğanın tüm güzelliklerini sunuyor. Bu arada Safa Park piknik yapmak için de mükemmel bir yer.

Palm Deira (Palm Deyra) - Mushrif Park - Safa Park Dubai - 2. Bölüm

Mushrif Park

Dubai’deki parklardan biri de Mushrif Park. Dubai merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta ve kentin doğu bölgesindeki Khawaneej banliyösünde kurulu olan park 5,25 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda. 1980 yılında Dubai belediyesince kurulup açılan park 1989 senesinde yapılan yenileme çalışmaları ile hem yenilenmiş hem de genişletilmiş.  Parkın en ilgi çekici yanlarından biri içinde bulunan dünyanın farklı bölgelerine ait geleneksel evlerin bulunduğu alanlar, Almanya, Tayland gibi ülkelerin geleneksel evlerinin bire bir örnekleri ile parka farklı bir hava katılmış.

Palm Deira (Palm Deyra) - Mushrif Park - Safa Park Dubai - 2. Bölüm

Parkta yüzme havuzu da bulunuyor ve her gün sabah 8’den gece 11’e dek açık olan parka Dubaililer özellikle havuzda yüzmek için gidiyorlar. Bir aile parkı olarak tasarlanmış olan Mushrif Park aynı zamanda voleybol, basketbol, hentbol sahaları, barbekü alanı, çocuklar için oyun alanları, bisiklet yolu, binicilik merkezi, deve binme gibi sayısız aktivite yapılabilecek bölümlere sahip. Ayrıca parkta tavus kuşları, atlar, develer, balıklar da bulunuyor, yani doğa ve hayvanlar ile hoşça zaman geçirmek için Mushrif Park mükemmel bir alternatif. Parkta fastfood restoranı da bulunuyor ancak burada yemektense açık alanda piknik yapmanızı tavsiye ediyoruz, zira Mushrif Park piknik yapmak için gerçekten harika bir yer.

Palm Deira (Palm Deyra) - Mushrif Park - Safa Park Dubai - 2. Bölüm

Palm Deira (Palm Deyra)

Dubai denilince akla gelen ilk şeylerden biri olan Palmiye Adaları’nın bir parçası olan Palm Deyra Basra Körfezi içinde ve Palmiye Adaları’nın kuzey bölgesinde yer alıyor. Palm Deyra Basra Körfezi’ne hâkim konumu ile Palmiye Adaları’ndaki en popüler adalardan biri ve adada hem lüks evler hem de Dubai’yi çekici kılan en önemli unsurlardan biri olan gümrüksüz bölgelerin birçoğuna da ev sahipliği yapıyor oluşu Palm Deyra’yı daha de önemli hale getiriyor.

Tüm bu ilgi çekici destinasyonlar Dubai’nin ev sahipliği yaptığı cazibe merkezlerinden sadece bir kaçı. Emin olun ki turizm dünyasının yükselen yıldızı Dubai’de sizi bunlardan çok daha fazlası bekliyor. Orta doğunun en ilginç parçalarından biri olan Dubai’ye gittiğinizde evinize sayısız muhteşem deneyim ile döneceğinizden en ufak bir şüpheniz olmasın.

Anahtar kelimeler: palm deira, palm deyra, Dubai, safa park, mushrif park.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir