The Dubai Fountain

The Dubai Fountain

Dubai aslında binlerce yıllık tarihe sahip ancak bir turizm cennetine dönüşmesi planlı olarak gerçekleştirilmiş bir destinasyon. Lüks ve şaşaanın hakim olduğu bir turizm cenneti olarak tasarlanan ve sahip olduğu inanılmaz zenginlik sayesinde bu tasarıyı büyük bir başarı ile hayata geçiren Dubai tasarım harikası bir tatil destinasyonu olarak her geçen gün daha popüler hale geliyor ve dünyanın dört bir yanından olduğu gibi Türkiye’den de tatilcileri ve gezginleri kendine adeta bir mıknatıs gibi çekiyor. Dubai’nin adı lüksle özdeşlemiş durumda ve ülkenin ev sahipliği yaptığı birçok modern, etkileyici yapının içinde en dikkat çekenlerden biri de The Dubai Fountain ya da Türkçe ismi ile Dubai çeşmesi. Dünyanın sayılı yapay göllerinden biri olan Burj Gölü’nde yer alan Dubai Çeşmesi’nin çok etkileyici bir insan yapısı olduğunu söylemeden geçmemeliyiz.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

The Dubai Fountain Burj Khalifa’nın önünde yer alıyor

Dubai denilince akla gelen ilk şey tabi ki dünyanın en yüksek binası unvanına sahip Burj Khalifa. Tam 160 katlı bu muhteşem gökdelen sadece dünyanın en yüksek binası olmakla kalmıyor estetik dizaynı ile de dikkat çekiyor. Elbette bu denli iddialı bir binayı yaparken çevresi de özenle tasarlanmış ve Burj Khalifa’nın çevre tasarımının en önemli parçasıysa The Dubai Fountain. Yapay Burj Gölü tam 12 hektarlık bir alana yayılıyor ve zaten büyüleyici olan yapay göl The Dubai Fountain ile gerçeküstü bir havaya kavuşuyor.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

Suları 275 metre yüksekliğe çıkabiliyor

Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa 880 metre ve bu muazzam yapının önünde yer alan The Dubai Fountain 275 metreye kadar su fışkırtabiliyor. 275 metre yüksekliğin yanı sıra 73 metre genişliğe kadar su fışkırtabilen The Dubai Fountain de tek başına Dubai’ye gitmek için yeterli bir sebep tabi ki.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

Gündüz ayrı gece ayrı güzel

Bu denli iddialı bir yapı ile yapılan şovlar gündüz ayrı gece ayrı bir güzellik sergiliyor. Onlarca farklı şekilde su fışkırtabilen The Dubai Fountain şovlarını izlemek günün her saatinde farklı bir keyif veriyor. Bu arada su fışkırırken uyumlu müzikler de çalınarak The Dubai Fountain’in insanlar üzerinde yarattığı baş döndürücü etki daha da arttırılıyor ve tabi ki bu muhteşem anlara şahit olanlar için The Dubai Fountain’de geçirdikleri her an unutulmaz bir anı olarak kalıyor.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

Renk oyunları ile masalsı bir diyara yolculuk

The Dubai Fountain şovlarında su ve müziğin yanı sıra renklerin gücünden de faydalanılıyor ve yüzlerce metre yükseğe fışkıran sular rengârenk ışıklarla çok daha etkileyici görünüyor. Eğer asla unutmayacağım bir görsel şölen yaşamak istiyorum diyorsanız emin olun ki The Dubai Fountain şovları bunu size hem de fazlasıyla yaşatacak.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

Dans eden sular 30 kilometre uzaktan bile görülebiliyor

275 metre yüksekliğe ulaşabilen ve ışıkla renklendirilen The Dubai Fountain’in dans eden suları 30 kilometre uzaklıktan dahi görülebiliyor. Yani yazımıza başlarken insanın yaptığı en etkileyici yapılardan biri olarak tanımlamamız boşuna değil, The Dubai Fountain gerçekten de bugüne dek yapılmış en etkileyici hatta büyüleyici yapılardan biri ve her yıl on binlerce insan Dubai Çeşmesi şovunu görebilmek için Dubai’ye akın ediyor.

The Dubai Fountain - 3. Bölüm

Tüm bu sebeplerle The Dubai Fountain Dubai gezilecek yerler denilince akla gelen ilk yer durumunda ve eğer Dubai’ye yolunuz düşerse yapabileceğiniz en büyük hata bu muhteşem çeşmeyi, su şovunu görmeden dönmek olur. Emin olun ki The Dubai Fountain’i yakından gördüğünüzde yazımızda anlattıklarımızdan çok daha etkileyici bir yapı olduğunu anlayacaksınız.

Anahtar Kelimeler: The Dubai Fountain, Dubai, Dubai gezilecek yerler, Dubai Çeşmesi, şelale, şelale gösterisi,

 

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 3 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir