The Dubai Mall Alışveriş Merkezi

Dubai Mall

Dubai Mall, Emaar Properties’in amiral gemisi mega projesi Downtown Dubai’nin ayrılmaz parçalarından biri. 12 milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. Bu alan yaklaşık  200 futbol sahasına eşit. 5.9 milyon m2’lik bir toplam iç taban alanı bulunan Dubai Mall, 3.77 milyon m2 brüt kiralanabilir alana ve 1.200’den fazla perakende mağazasına, iki çapa mağazasına ve 200’den fazla yiyecek ve içecek merkezine sahip. Bu yönüyle dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak görülüyor. Ayrıca hemen bitişiğinde yer alan 5 yıldızlı birinci sınıf otel The Address Dubai Mall, 244 oda ve 449 servis konut ve 14.000 gizlilik içinde otopark alanı yer alıyor. Aynı alan içerisinde birden fazla hizmet seçeneğiyle öne çıkıyor.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi - Alışveriş Merkezleri

Dubai Mall aynı zamanda bir moda merkezi. Fransa’nın önde gelen yaşam tarzı perakendecisi olan Galeries Lafayette ile Amerika’nın önde gelen mağazası Bloomingdale’in alışveriş merkezleri arasında yer alan 440.000 m²’lik bir alanı kaplayan ayrıcalıklı Fashion Avenue’de Dubai Mall içerisinde hizmet veriyor. Her iki perakendecinin de Ortadoğu bölgesinde ilk kez mağaza açtıkları belirtiliyor.

Dubai Mall içerisinde bir ‘’çarşı’’ olarak lanse edebilecek açık hava alanları yer alıyor. Geniş yürüyüş yolları bulunan ve diğerlerinin yanı sıra mücevher dükkanları, aksesuar mağazaları, geleneksel Arap giyim eşyaları ve el sanatları mağazaları bulunan seçkin bir alışveriş semti olarak öne çıkıyor. Dubai Mall bu yönüyle hem modern bir alışveriş merkezi hem de yerel/geleneksel öğeler içeren bir semt çarşısı olarak açıklanabilir.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi - Alışveriş Merkezleri

Souk’ta bir Diplodocus longus dinozor iskeleti olan Geç Jura Dönemi’nden eşsiz yeni ve devasa bir sergi yer alıyor. Ziyaretçiler, 24.4 metre uzunluğunda ve 7.6 metre yüksekliğinde olan 155 milyon yıllık bir dinozor iskelet olan Dubai Dino’ya yakından bakma fırsatı buluyor. Yolunuz Dubai Mall ile kesişirse sergiye uğramayı ihmal etmeyin. 155 milyon yıllık bir dinozor iskeletine bir kez daha yakından bakma şansınız olmayabilir!

Level Shoe District, ayakkabı ve aksesuarlara ayrılan bir konsept mağaza olarak öne çıkıyor. 96.000 feet kare üzerinde uzanan mağaza, lüks ve çağdaş mağazacılık atmosferi içeriyor. Bu yönüyle perakende satışın yeni bir döneme girişi için eşsiz bir alışveriş deneyimi sunuyor. Yaklaşık 250 tasarımcı, özenle seçilmiş 40 butikte bir çatı altında buluşuyor. Level Shoe District, modaya ilgi duyan kadın ve erkekler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen bir konsept mağaza.

Popüler bir alışveriş ve eğlence mağazası olan The Village, perakende karışımı aktif yaşam tarzları için moda kot markalarına odaklanmış görünüyor. Rahat ve samimi bir alışveriş deneyimi için doğru bir seçenek olabilir! Açılır-kapanır bir çatıya sahip olan The Village, kış aylarında ziyaretçilere açık. Ayrıca ziyaretçiler için gerçek bir açık hava hissi uyandırıyor.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi - Alışveriş Merkezleri

Dubai Mall’ın  merkezinde yer alan Dubai Akvaryumu & Sualtı Hayvanat Bahçesi, dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olarak ön plana çıkıyor. 10 milyon litre su kapasiteli Dubai Akvaryumu, okyanus tabansının harikalarını aydınlatıyor ve dünya çapındaki en çeşitli deniz hayvanları koleksiyonlarından birini sergiliyor. Bu yönüyle her yaştan bireyin ilgisini çekebilecek bir sergi.  Dubai Akvaryumunda bol bol  köpekbalığı görebilmeniz mümkün . 270 derecelik akrilik yürüyüş tüneli, gezegendeki en büyüleyici su altı hayvanlarının inanılmaz yakın deneyimlerine olanak tanıyor, bu gerçekten olağanüstü bir deneyim! Özel ‘ay-çevrimli’ aydınlatma sistemi, günün saatine bağlı olarak su haznesinin ambiyansını belirli aralıklarla değiştiriyor.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi - Alışveriş Merkezleri

Sualtı Hayvanat Bahçesi, akvaryumun üstünde bulunuyor. Çocukları ve ziyaretçileri deniz yaşamının ekolojisi ve sürdürülebilirliği konusunda eğitmek için etkili bir yaklaşım sağladığını öngörmek mümkün.

The Dubai Mall Alışveriş Merkezi - Alışveriş Merkezleri

SEGA Republic, genç ve gençlerin kalbinde yer alan iki seviyeli, 76.000 m² yüksekliğindeki kapalı tema parkı, Dubai Mall deyince akla gelen ilk mağazalar arasında. Bunların arasında 14 adet yüksek adrenalin hareket simüle sürüşü, kapalı spin-coaster ve en geniş seçimlerden birisi bulunuyor. SEGA Republic, gençler için heyecan verici deneyimler sunuyor.

Dubai Mall’ta, uluslararası, rekabet standartlarına sahip etkinliklere ev sahipliği yapabilecek Olimpik ölçekli Dubai Ice Rink de yer alıyor. 350 kişilik bir oturma kapasitesine sahip olan Dubai Ice Rink, düzenli olarak ‘‘paten eğitimi’’ programlarının yer aldığı, ailelere yönelik bir cazibe merkezi. Pist, konser arenasına dönüştürülebilen veya özel işlevlere ev sahipliği yapabilen çok amaçlı bir mekan olarak da hizmet ediyor. Pistin bir ucunda dev 20m x 10m LED ekran yer alıyor.

The Dubai Mall’un ikinci katında bulunan 150.000 m²’lik alana yayılmış Reel Cinemas, 2.800 kişiyi ağırlayabilen 22 ekrana sahip. Bu Dubai Mall’ın dünyanın en büyük sinema salonlarını içerdiğini açıklayabilmek için yeterli bir ayrıntı.

Dubai Alışveriş Merkezi, bölgedeki bir alışveriş merkezi içerisinde en geniş  yiyecek-içecek yelpazesi sunuyor. Alışveriş merkezi, temalı kafeler ve birbirinden farklı konseptlere restoranlar içeriyor. Bunların her biri, Dubai Çeşmesi ve Burj Khalifa manzaralı açık havada  yemek deneyimi sunuyor.

Anahtar Kelimeler: Dubai Mall, Galeries Lafayette, Fashion Avenue, Akvaryum, hayvanat, bahçe, SEGA, republic, sinema, çeşme.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.83 ( 6 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir