The Universe Dubai

The Universe Dubai

Dubai kısa sayılabilecek bir süre öncesine dek Basra Körfezi’nde sıradan ve küçük bir balıkçı kasabasıyken bir anda dünyanın en etkileyici destinasyonlarından biri haline geldi. Bunda tabi ki en önemli rolü emirliğin petrolden elde ettiği gelir ile ülkeyi baştan aşağıya değiştiren projelerinin rolü çok büyük. Dubai denilince akla gelen şeyler dünyanın en yüksek gökdeleninin de dahil olduğu inanılamaz binalar, orta doğunun ortasında 12 ay boyunca kayak yapılabilen, yunuslarla yüzülebilen merkezler ve tabi ki en önemlisi de insan yapımı adalar. Dubai’nin Basra Körfezi’nde inşa ettiği yapay adalar ülkenin en ilgi çekici parçaları arasında yer alıyor ve bu adalar aynı zamanda dünyanın en pahalı evlerine de ev sahipliği yapıyor. Ancak Palmiye Adaları isimli takımadalar Dubai’nin hayranlık uyandıran yapılar inşa etme konusundaki son atılımı değil tabi ki. The Universe yani evren Dubai’nin evren projesi tüm dünyanın hem en ilgi çekici mimari projelerinden biri hem de tahmin edilebileceği üzere büyük bir heyecanla bekleniyor.

The Universe Dubai - Dubai Sembolleri

Dubai’nin en büyük takımadaları

The Universe Dubai’nin ünlü yapay takımadası Palmiye Adaları’nın parçası olan Palm Jumeirah ile Palm Deyra arasında yer alacak ve Palmiye Takımadaları’ndan daha büyük olacak. 2028 yılına kadar tamamlanması planlanan takımadaların isminin The Universe yani evren olmasının sebebiyse Samanyolu ve güneş sistemi şeklinde tasarlanmış olmaları.

The Universe Dubai - Dubai Sembolleri

2500-3000 hektar yer kaplayacak

Dubai’nin efsanevi projelerinin birçoğunu gerçekleştiren devlet şirketi Nakheel tarafından yapılacak olan The Universe takımadasının 2500-3000 hektar alana yayılması öngörülüyor. Dünya adasının yanına konumlanacak olan The Universe takımadasında diğer gezegenler, güneş ve yıldızlar bulunacak böylece zaten inşa edilmiş olan Dünya adası ile bir bütünlük yakalanacak.

The Universe Dubai - Dubai Sembolleri

Nakheel proje için çevre ile uyumlu olma sözü verdi

Daha önceki projelerinde çevreye etkileri açısından çeşitli eleştiriler alan Dubai devlet şirketi Nakheel The Universe takımadaları konusunda doğa ile çok daha uyumlu olma sözü verdi.  Dünya adasında ülkelerin dünyaca ünlü isimler tarafından satın alınmış olması The Universe tamamlandığında gezegenlerin de çok kısa sürede satılacağının habercisi olarak görülüyor.  Nakheel The Universe takımadasının inşaatı sırasında sahil şeridinin korunacağını ve canlılara her hangi bir zarar gelmeyeceğini de belirtiyor.

The Universe Dubai - Dubai Sembolleri

Proje şu an beklemede

Nakheel’in açıklaması ile tüm dünyada büyük merak ve heyecan uyandıran ayrıca adanın zerinde yapılacak olan evlerin çok yüksek fiyatlarla alıcı bulacağı düşünülen The Universe projesi şu an için askıya alınmış durumda. Ancak Dubai’nin çılgın projeler inşa etmekteki inanılmaz başarısı sebebiyle bu projenin de yakın zamanda tekrar gündeme geleceği ve The Universe takımadalarının en geç 2018 senesinde oturuma açılacağı düşünülüyor.

The Universe Dubai - Dubai Sembolleri

Bugün Dubai seyahatlerinde henüz hayata geçirilmediği için The Universe takımadalarını görme şansınız ne yazık ki yok ancak bu Dubai’nin çok heyecan verici bir destinasyon olmadığı anlamına gelmiyor tabi ki. The Universe takımadalarının ortasına inşa edilmesi planlanan Dünya ve Palmiye takımadalarına gitme, Basra Körfezi’ndeki insan yapısı bu muhteşem takımadalarda unutulmaz anlar yaşama şansına sahipsiniz. Ülkemizde son yıllarda yurtdışı gezi ve tatil konusunda ciddi şekilde yükselen bir grafik sergileyen Dubai onlarca muhteşem yapısı, tarihi mekânı, dillere destan camileri, parkları, tematik merkezleri ile emin olun ki size hayal ettiğiniz tatil ve gezi deneyimini fazlasıyla yaşatacak. Bu arada Dubai’ye yılın 12 ayı boyunca gidebileceğinizi de ekleyelim. Kısacası ister kışın ister yazın tatil yapacak olun Dubai takımadaları, eğlence merkezleri, camileri ile sizi bekliyor ve ileride bunlara The Universe de katılacak.

Anahtar kelimeler: Dubai, the universe, The Universe Dubai.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 2 votes)

Buna da Göz Atın

Grand Mosque Dubai

Grand Mosque Yurtdışı tatil denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri olan Dubai özellikle son 10 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir