Bastakiya Dubai & Dolphin Bay

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay

Dubai dünya turizm sahnesindeki yerini modern ve iddialı projelerine borçlu olsa da aslında orta doğunun bu güzel ülkesi birçok tarihi ve doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Dubai’nin farklı bölgelerine yayılmış doğal ve tarihi güzellikler de en az modern yapıları kadar ilgi çekiyor ve birçok turist buraları görmek için ülkeyi ziyaret ediyor.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Bastakiya Dubai

Bastakiya Dubai Dubai’nin tarihi yerleşim bölgesi Bur Dubai’de bulunan ve tarihi 19.yüzyılın sonuna dayanan bir yerleşim alanıdır. İranlı tüccarlar tarafından kurulan bölge bugün Dubai’nin en önemli tarihi miraslarından biri olarak kabul ediliyor ve bölge çok sayıda tarihi öneme sahip ayrıca mimari açıdan da etkileyici binaya da ev sahipliği yapıyor. Bastakiya Dubai tarihi yerleşim alanındaki bazı binalar ziyarete kapalı olsa da birçok yapı gezilebiliyor. Dubai’de petrol bulunması sonrası demografik yapısı hızla değişen bölgede yaşayan insanlar şehir merkezine göç etmiş olsa da bu tabi ki bölgenin tarihi değerinden bir şey kaybettiği anlamına gelmiyor.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Bastakiya Dubai bölgesinde gezip görebileceğiniz yerler arasında Şeyh Muhammed Kültür Merkezi, Dubai Müzesi, Arabian Tea House, yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerinin sergilendiği Meclis Galerisi, çağdaş sanat ve heykel konusunda Dubai’nin en önemli merkezi olan Ostra sanat galerisi sayılabilir. Dubai’nin bilinen en eski binası da Bastakiya Dubai’de yer alıyor ve bu bile tek başına Dubai’nin bu eşsiz tarihi bölgesini Dubai gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazmanız için yeterli aslında.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Bastakiya Dubai bölgesinde elbette geleneksel Dubai’ye ait el işi ürünlerin satıldığı dükkânlar da bulunuyor. Bu sayede Dubai’nin tarihi bölgesini gezip Dubai’yi, Dubai tarihini yakından tanırken kendiniz ve sevdikleriniz için Dubai’nin otantik ürünlerinden da satın alabilirsiniz. Bu ürünler arasında halılar, elbiseler gibi birçok farklı seçenek yer alıyor yani tüm sevdiklerinize uygun sayısız alternatifi kolayca bularak keyifli bir alışveriş deneyimi yaşarken aynı zamanda Dubai’nin yerel ürünlerini de keşfedebilirsiniz.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Dolphin Bay

Dubai’nin en ünlü otellerinden biri olan Atlantis The Palm bünyesinde yer alan Dolphin Bay yani yunus koyu yunusların eğlenceli dünyasına girme şansı sunuyor. Hint-Pasifik şişe burunlu yunuslarının bulunduğu Dolphin Bay her yaştan insanın ama özellikle de çocukların dünyanın en akıllı ve sevimli canlılarından biri olan yunuslarla harika zaman geçirebileceği nadir merkezler arasında sayılıyor. Dolphin Bay’de yunuslarla sığ sularda yan yana zaman geçirebilir, birlikte yüzebilir hatta derinlerde yunuslarla birlikte dalış bile yapabilirsiniz. Yani, burada yunuslarla geçireceğiniz zaman ve yapabileceğiniz aktiviteler yüzmeyi ne kadar bildiğiniz ile sınırlı.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Dünyanın en büyük yunus kıyı yaşam alanı

Dolphin Bay dünyanın en büyük yunus kıyı yaşam alanı olarak tanımlanıyor ve buradaki yaşam yunusların habitatlarına son derece uygun, bu da Dolphin Bay’deki yunusların sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlıyor.

Bastakiya Dubai & Dolphin Bay - 5. Bölüm

Yunuslara sarılma imkânı

Dolphin Bay yunuslarla gerçek bir yakınlaşma deneyimi yaşama şansı sunuyor, öyle ki burada yunuslarla sadece yüzmekle kalmayıp onlara dokunma, sarılma hatta denizlerin en neşeli ve sevgi dolu canlıları olan yunuslardan bir öpücük alma şansı bile yakalayabilirsiniz. Her yaştan insanın aynı derecede keyif alacağı bir yer olan Dolphin Bay aynı zamanda Dubai’nin efsanevi su parkı Aquaventure Water Park’ın da yanında yani bir gününüzü buraya ayırarak hem Aquaventure Water Park’ı hem de Dolphin Bay’i görebilir, dev kaydıraklardan kaymanın eğlencesini sevimli yunuslarla yüzmenin, birlikte zaman geçirmenin hatta yunuslara sarılmanın keyfi ile taçlandırmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: Dubai, Bastakiya Dubai, dolphin bay, yunus, yunus gösterisi.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir