Dubai’de Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler

Çölün ortasında yapay bir şehir denilince aklınızda neler canlanıyor? ABD’nin ünlü eyaleti Las Vegas’ı bir kenara bırakırsak diğer alternatif pek tabii Dubai olacaktır. Ticaret ve turizm alanlarındaki başarılı grafiğiyle dünya çapında popüler olan Dubai, bu gelişmeyi son 30 yıla borçlu. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren bambaşka bir görünüme sahip olan Dubai, artık petrol ihracatından daha çok turizm gelirleriyle öne çıkan bir şehir.

Dubai'de Gezilecek Yerler - 1. Bölüm

Dubai, tarihi bir dokudan çok modern mimariyle yapılanan bir şehir. Daha yapay görünümde ve son derece lüks yapılar içeriyor. Bu açıdan bakıldığında kültür turizmine pek elverişli değil. Fakat lükse, modaya, modern sanata düşkün bireyleri çekebilecek devasa bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Özellikle mühendislik harikası gökdelenleri, alışveriş merkezleri, yapılarıyla göz kamaştırıyor. Bütüncül bir şekilde yaklaşıldığında şehir olarak harika bir ışıklandırmaya sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Dubai her şehir gibi yapay, ancak diğer şehirlerden çok daha yapay, çok daha lüks. Ortadoğu’nun bir Paris’i varsa o da kuşkusuz Dubai!

Dubai, alışveriş merkezleri, gökdelenleri, otelleri ve plajlarıyla ünlü bir şehir. Eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız tatil sürenizi ve bütçenizi buna göre ayarlayın. Dubai alışveriş merkezlerinde giyimden aksesuara, makyajdan dijital ürünlere kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dünyanın önde gelen tüm markalarını Dubai’de yer alan alışveriş merkezlerinde bulabilmeniz mümkün.

Dubai, fotoğrafçılar için de harika bir seçenek. Birbirinden özgün fotoğraflar, pozlar yakalamak için Dubai’yi tercih edebilirsiniz. Dubai’de manzara fotoğrafları, deniz temalı fotoğraflar, yüksek bir mesafeden gerçekleştirilen çekimler vb. birçok seçeneğe ulaşabilmeniz mümkün. Çölde yapabileceğiniz çekimlere değinmiyorum bile! Artık bir fotoğrafçı olarak gerisini siz hayal edin!

Dubai'de Gezilecek Yerler - 1. Bölüm

Al Fahidi Tarihi Bölgesi

Dubai, tarihsel alanların sınırlı olduğu bir şehir. Dubai’nin var olan nadir tarihsel yapılarından biri de Al Fahidi bölgesi. Dubai tarihinin miras alanlarından biri olarak kabul edilen ve korumaya alınan bu bölge, birkaç saatlik bir sürede keşfedilebilir. Al Fahidi tarihi bölgesi çoğunlukla sofistike evlerden oluşuyor. Dubai’nin önde gelen aileleri tarafından kullanılan bu evler, günümüzde çoğunlukla turistik amaçlar için kullanılıyor. Al Fahidi bölgesinde küçük dükkanlar, sanat galerileri ve birbirinden farklı konseptlerde kafeleri keşfedebilir, kendinizi eski zamanlarda hissedebilirsiniz.

Adres: Al Fahidi Sokağı, Bur Dubai.

Açılış saatleri: Cumartesi’den Perşembe’ye 08:30’dan 19:30’a, Cuma 13:30 ‘dan 19:30’a.

Dubai'de Gezilecek Yerler - 1. Bölüm

Al Quoz Sanat Galerileri

 Sanatla yakından ilgilenenler için etkileyici bir deneyim olabilir. Al Quoz, Dubai’de yaşayan sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar çalışmalarını burada gerçekleştirirken aynı zamanda sanat galerileri de yine burada sergileniyor. Yerli sanatçılara ve eserlerine ulaşabileceğiniz Al Quoz sanat galerileri, aynı zamanda dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini de içeriyor.

 

Dubai'de Gezilecek Yerler - 1. Bölüm

City Sightseeing Dubai

 Dünyanın diğer şehirlerinde olduğu gibi Dubai’de de turistler için şehir turları düzenleniyor. City Sightseeing Dubai ile Dubai’yi çift katlı bir otobüs yolculuğuyla keşfedebilirsiniz. Dubai’nin çok yönlü dokusunu ve konakladığınız süre boyunca bir turist olarak bilmeniz gerekenleri burada öğrenebilirsiniz. Üstelik gezmek istediğiniz alışveriş merkezleri, gökdelenler, plajlar arasındaki mesafeyi öğrenebilir ve böylece iyi bir seyahat planlaması yapabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz durakta inip istediğiniz durakta binebilmeniz de gayet mümkün.

Adres: dnata Travel Centre, Sheikh Zayed Road.

Çalışma Saatleri: 08.00 – 22.00

Dubai otobüs turu için kalkış noktaları:

Kırmızı Rota – Dubai Mall ana girişi (09.00), Deira Şehir Merkezi (09.00), BurJuman (9.15).

Mavi Rota – Dubai Mall otobüs durağı (09.00), Souk Madinat Jumeirah (09.00), Atlantis (9.15), Mall of the Emirates (09.15)

Dubai'de Gezilecek Yerler - 1. Bölüm

Deira Altın Pazarı

 Dünyanın en ünlü pazarlarından biri 1940’lardan bu yana Dubai’de kuruluyor. Deira Altın Pazarı birçok tatilcinin seçimlerini Dubai’den yana kullanmalarının önemli bir nedeni. Değerli aksesuar olarak aradığınız ya da aramadığınız her ne varsa tüm bunlarla Deira Altın Pazarı’nda karşılaşabilirsiniz. Kolyeler, mücevherler, safir, yakut vb. değerli taşlar, yüzükler, pırlantalar ve çok daha fazlası Deira Altın Pazarı’nda müşterilerini bekliyor!

Adres: Sikkat Al-Khail Rd, Deira.

Açık: Cumartesi – Perşembe 10:00 ‘dan 22:00’a, Cuma 16:00’dan 22:00’a

Anahtar Kelimeler: dubai gezilecek yerler, bölgeler, alışveriş, merkezi, gökdelen, plaj, otelleri, tarihi, Al Fahidi, Al Quoz, sanat galerileri, City Sightseeing Dubai, Deira Altın Pazarı.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 3 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir