Palm Jumeirah (Palm Cumeyra)

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra)

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dubai’ye karşı duyulan ilgi gittikçe artıyor ve her yıl bu muhteşem kente giden milyonlarca insan arasında Türkler de önemli bir yer tutuyor. Aslında Dubai’nin bu hızlı yükselişine sürpriz gözü ile bakmak haksızlık olur zira Dubai yapılan büyük yatırımlar ile dünyanın en etkileyici turizm merkezlerinden biri haline getirilmiş durumda. Tarihi açıdan bir değer barındırmamasına karşın Dubai özellikle mimari açıdan ön plana çıkan bir tatil ve gezi destinasyonu.  Dünyanın ilgisini çeken aralarında insan yapımı adalar, dünyanın en yüksek binası gibi yapıların da olduğu Dubai önümüzdeki yıllarda da turistik önemini koruyacak, hatta artıracak gibi görünüyor.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Dubai’nin muhteşem adaları

Basra Körfezi’nin kıyısına kurulu bir kent olan Dubai’nin dünya turizm sahnesine adeta bir yıldız gibi parlayarak giriş yapmasında muhteşem adalarının rolü tabi ki çok büyük.  Bir mühendislik harikası olan Dubai adaları insan eliyle oluşturulmuş en görkemli mimari eserlerden biri olarak haklı bir üne sahip olan bu adalara Palmiye Adaları ismi verilmiştir.  Üç takımada grubundan oluşan Palmiye Adaları şüphesiz ki Dubai’nin bir turizm merkezi olmasının en önemli sebebi ve aynı zamanda dünyanın en pahalı evleri de burada bulunuyor. Ünlülerin evlerinin de bulunduğu takımadalar Hollandalı mühendislerce yapıldı ve bugün insan eli ile yapılmış en büyük adalar unvanına sahipler.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Dubai adalarının en güzeli Palm Cumeyra

Dubai’nin Bafra Körfezi’ne yaptığı muhteşem adaların en güzeliyse tabi ki Palm Cumeyra ya da tüm dünyada bilinen ismi ile Palm Jumeirah adından da anlaşılabileceği gibi palmiye şeklinde tasarlanmış bir ada ve her iki tarafında palmiyenin dalları şeklinde 8 kolu bulunuyor. Palm Cumeyra’nın her bir kolunda lüks evler ve oteller yer alıyor ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bu evler de oteller de dünya sosyetesinin en gözde konaklama mekânları arasında ilk sıralara kurulmuş durumda.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Ada hilal şeklinde bir dalgakıran ile korunuyor

Basra Körfezi’ndeki insan yapımı Palm Cumeyra hilal şeklinde bir dalgakıran ile korunuyor ve bu dalgakıran adaya bir denizaltı tüneli ile bağlı. Yani adanın güvenliği de kusursuz biçimde düşünülmüş.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Orta doğunun en etkileyici su parkı: Adventure Water Park

Palm Cumeyra total olarak çok etkileyici ancak tabi ki burada zaman geçirmek için gidilebilecek özel yerler de var ve Ortadoğu’nun en büyük su parkı olarak lanse edilen, Atlantis Otel’in su parkı Adventure Water Park bu büyülü adaya gidildiğinde uğramadan dönülmemesi gereken yerlerden biri. İnanılmaz uzunluktaki su kaydıraklarının yanı sıra yunuslarla birlikte yüzme, vatozları yakından görme gibi birçok muhteşem deneyim yaşayabileceğiniz Adventure Water Park aynı zamanda Basra Körfezi’nde yüzme keyfi de yaşayabileceğiniz bir destinasyon.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Unutulmaz bir deneyim: Köpek balığı safarisi

Adventure Water Park’a kadar gelmişken yapmadan dönülmemesi gereken şeylerden biri de tabi ki köpek balığı safarisi. Sadece orta doğunun değil Avrupa’nın da en büyük su parkı olarak anılan Adventure Water Park köpek balığı safarisi ile ünlü ve binlerce kişi sırf bu eşsiz deneyimi yaşamak için Palm Jumeirah’a akın ediyor. Yani Palm Cumeyra’da ne yapılır? sorusunun en önemli yanıtlarından biri köpekbalığı safarisi.

Palm Jumeirah (Palm Cumeyra) - 2. Bölüm

Alışveriş ve yürüyüş için: Jumeirah Beach Residence

Palm Cumeyra’nın özellikle akşamları zaman geçirmek için en uygun yeriyse 1,7 kilometre boyunca uzanan ve Jumeirah Beach Residence ismi ile bilinen sahil şeridi. Burada keyifli bir yürüyüş yapıp Basra Körfezi’nin güzelliğini izleyip havasının tadını çıkartabileceğiniz gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarından alışveriş de yapabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: Palm Cumeyra, Palm Jumeirah, Palm Cumeyra’da ne yapılır?, Jumeirah Beach Residence, Köpek balığı safarisi, Adventure Water Park, Dubai.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir