Dubai Gezi Notları

Öncelikle Dubai için kısaca 3 kelime yetiyor.. Para, paranın çölün ortasına yaptırdıkları ve aşırı lux..

Bu yazımızda size Duabi gezisine ait yaşadığım bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Özellikle bu tatile Sonbahar veya Kış aylarından birinde gidiyorsanız mont veya uzun kollu eşyalarınızı çantanıza almadan gidebilirsiniz. Ocak aylarında dahil 30 derecenin üstünde bir hava görürsenizde şaşırmamanız gerekiyor. Dubai yılın 12 ayında yaz havası yaşıyor diyebiliriz.

Dubai Gezi Notları - 1. Bölüm

Eğer ki Dubai’ye benim gibi İstanbul’dan gidiyorsanız yolculuğunuz aşağı yukarı 4 saat ile 4.5 saat arası sürecektir. Eminim ki siz de benim gibi bir çok makale ve yazı okusanız da ön yargılar ile gidiyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Fakat çok ilginç bir şekilde Dubai’ye vardığınız ve yüksek gökdelen ve binaları gördüğünüz zaman garip bir şekilde rahatlıyorsunuz.

O kadar yüksek binaya rağmen gerçekten turistler için bir çok düşünülmüş ve gezerken rahat edebiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla son 10 yılda çok büyük binalar yapılmaya başladı ve bir çoğu halen devam ediyor. Dubai gezi notlarımı anlatmadan önce son olarak Türkiye saatine göre 2 saat ileride olduğunu bilmenizde fayda var.

Dubai’ye geldikten sonra öğrendim ki Kasım ortası ile Mayıs ortasında hava olarak en iyi zamanlarıymış. Bunun dışında kavrulmanız muhtemeldir diyebilirim. Gittiğiniz tarih ne olursa olsun denize girebilirsiniz ve güneşlenebilirsiniz. Ben toplamda 5 gün kaldım ve fazlası ile yetti diyebilirim. Dubai gezisinde en çok göreceğiniz şeylerden biri erkeklerin tamamen kandura denilen yöresel kıyafeti ve beyaz giyinmesi. Hatta aynı tip olmasına rağmen bir çok kişinin aynı kıyafetten 50 çeşite kadar aldığı söyleniyor. Bu da temizliğe önem verdiğinin göstergesi diyebilirim.

Dubai Gezi Notları - 1. Bölüm

Otel olarak çok kalacak yer var ve her bütçeye uygun bir yer var diyebilirim. Ben tek başıma 5 gün için 600 TL kadar bir para verdim. Bundan daha uygun ve çok daha pahalı yerler tabiiki mevcut. Kaldığım otel Mall of Emirates’e yürüme mesafesinde olduğu için alışveriş yapabileceğim bir çok yer mevcuttu. Bir kez metroyu kullandım ve 2 ya da daha fazla vagonun kadınlara ayrıldığını gördüm. Eğer ki Türkiye’de metro veya metrobüs kullanıyorsanız özellikle dikkat etmenizde fayda var diyebilirim. İlk günün dönüşünde bir kez otobüs kullandım ve klimanın olduğunu fark ettim. Ulaşım pahalı olmadığından taksi de kullandık ve yolların bazı yerlerde 6 şerit ve hatta 8 şerit olduğunu görebilirsiniz. Tabii buna rağmen kazalardan kaynaklı trafik sıkışması olabiliyor. Bu kazaların en ilginç görünen yanı ise süper lüks araçların kaza yapıyor olmasıydı. Bu yaşıma kadar hiç görmemiştim diyebilirim.

Buraya kadar gelmişken dünyanın en uzun binasını görmenizi tavsiye ederim. Belki bakarken boynunuz ağrıyabilir ama uzunluğu tam olarak 829 metre. Bu kadar yüksek bina olunca içinde oteller, restoranlar ve ofisler yer alıyor. Buranın 124. katında ziyaretçiler ve gelen turistler için rezervasyon sistemi ile 820 metre yükseklikten bakmış oluyorsunuz. Ben bilmediğim için çıkadım tabii buraya ama başka katlarında farklı hizmetlerde oluyor. O yüzden araştırmanızda fayda var diyebilirim.

Dubai Gezi Notları - 1. Bölüm

Yine dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall’ı da ziyaret etme imkanım oldu. Ne yaparsanız yapın içinde kaybolma ihtimaliniz çok yüksek. O yüzden yanınızda biri var ise ayrılmamanızı tavsiye ederim. İçerisinde mağazalar olduğu gibi büyük bir akvaryum ve görsel, tasarımsal alanlarda bulunmaktadır. Akvaryuma giriş ücretli tabii ama tavsiye ederim. Güneş battığı zaman sizi alışveriş merkezinin hemen karşısında fiskiye şovu bekliyor olacak. Sizinle birlikte bir çok turistte bu alanı dolduracağından emin olabilirsiniz.

Dubai diye arama yaptığınız zaman palmiyeye benzer bir adayı göreceksiniz. Bu adayı tamamen suyun üstüne inşaa edip üstüne lüks villalar ve otel inşaa etmişler. Para çok olunca tabii denizin altında araç yoluda yapmışlar.

Ben deniz için JBR Beachi tercih ettim. Kumsalı ve denizi iyiydi bence ve tavsiye ederim. Güneşlenen çok ve denize giren az olunca şüphelensem de denizi gayet temizdi. Eğer ki nargile seviyorsanız Dubai gezisinde nargile içmenizi tavsiye ederim. Dubai’ye gitmişken bu yazdıklarım dışında; Medinat Jumeirah, Ski Dubai Mall, Ibni Batuta Mall, Safari turu ve gün batımını çöl de izlemenizi ve gitmenizi tavsiye ederiz.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.76 ( 10 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir