Saeed Al Maktoum House

Saeed Al Maktoum House

Ortadoğu’nun en etkileyici ülkelerinden biri olan Dubai son birkaç yıldır dünyanın turizm denilince ilk akla gelen destinasyonlarından biri olmayı da başarmış durumda. Bunda her ne kadar yapılan yeni binaların, adaların, gökdelenlerin de rolü olsa da Dubai aynı zamanda tarihi açıdan da birçok zenginliği barındıran bir destinasyon oluşu sayesinde de ön plana çıkıyor. Dubai zenginliği sayesinde son 50 yıllık zaman diliminde büyük bir değişim ve gelişim sergilese de, modern yapıları ile ön plana çıksa da Dubai’yi sadece bu yönüyle değerlendirmek haksızlık olur zira Dubai tarihi binlerce yıl geriye uzanıyor ve bu binlerce yıllık geçmişin izleri ülkede hala sürülebiliyor.  Bu nedenle Dubai lüks ve modern tatiller kadar kültür ve tarih turizminin de gözde destinasyonları arasında sayılıyor. Ülkenin ev sahipliği yaptığı çok sayıda tarihi mimari eserden biri ve belki de en ünlüsü ise tabi ki Saeed Al Maktoum House.  Al Shindagha bölgesinde yer alan bu tarihi bina tek başına bile binlerce insanı Dubai’ye çekecek güzellikte ve özellikte.

Saeed Al Maktoum House - 4. Bölüm

Bina 1896 yılında inşa edilmiş

Dubai Körfezi’ne uzanan Dubai kanalı boyunca uzanan Saeed Al Maktoum House ilk kez 1896 yılında inşa edilmiş. İlk kez diyoruz zira bina tarihi boyunca birkaç kez yenilenmiş ve bu yenileme çalışmaları esnasında hem değişmiş hem de büyütülmüş. Dubai’nin mutlak hükümdarı olan Sheikh Muhammed bin Rashid’in dedesi Şeyh Saeed bu görkemli binayı 1912 yılından öldüğü 1958 yılına dek resmi ikametgahı olarak kullanmış ayrıca bugünkü Dubai emiri Şeyh Muhammed de burada dünyaya gelmiş. Yani Saeed Al Maktoum House Dubai tarihi için yaşayan bir efsane demek pek de yanlış olmaz.

Saeed Al Maktoum House - 4. Bölüm

Saeed Al Maktoum House Dubai tarihine ışık tutuyor

Binanın önemi bunlarla da sınırlı değil elbette, müzeye dönüştürülen Saeed Al Maktoum House Dubai tarihine ışık tutan muazzam eselere de ev sahipliği yapıyor. Müzede Dubai’nin petrol bulunmadan önceki tarihini anlatan inanılmaz bir fotoğraf koleksiyonu bulunuyor. Bu koleksiyonun yalnızca Dubai tarihi açısından değil orta doğu tarihi açısından çok önemli bir belge olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bununla da kalmıyor, Saeed Al Maktoum House’da ülkenin tarihi açısından önemli birçok resmi belge de yer alıyor.

Saeed Al Maktoum House - 4. Bölüm

Yüzlerce yıllık sikkeler sergileniyor

Yine hem Dubai’nin hem de bölgenin tarihine ışık tutan ve tarihi 1791’e dek uzanan sikkeler de Saeed Al Maktoum House Müzesi’nde sergileniyor. Ayrıca çok sayıda antika, takı gibi paha biçilmez eserlere de ev sahipliği yapan Saeed Al Maktoum House tüm bu nedenlere Dubai seyahatleri sırasında mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin ilk sırasına kurulmayı kolayca başarıyor.

Saeed Al Maktoum House - 4. Bölüm

Bina ve eserlerin yanın sıra manzarası da büyüleyici

Dubai gezilecek yerler listesinin ilk sırasına kurulan Saeed Al Maktoum House mimari açıdan büyüleyici olmasının, müzede sergilenen paha biçilmez tarihi değerlerin yanı sıra dillere destan manzarası ile de övgüyü hak ediyor. Evin üst katındaki resepsiyon odası Dubai Körfezi’nin büyüleyici manzarasını seyre dalmak için eşsiz bir nokta. Buradan Dubai Körfezi’ni izleme şansı yakalamış herkes bunun hayatlarının en etkileyici ve zevkli deneyimlerinden biri olduğu konusunda hemfikir.

Saeed Al Maktoum House - 4. Bölüm

Yakın zamanda Dubai’ye seyahat etmeyi planlıyorsanız Saeed Al Maktoum House Dubai gezilecek yerler listenizde yer almayı hem de fazlası ile hak ediyor. Hem Dubai’nin hem de bölgenin tarihine tanıklık etmek için buradan daha etkileyici bir destinasyon bulmanız oldukça zor ve emin olun ki burada geçireceğiniz her andan büyük bir keyif alacaksınız.

Anahtar Kelimeler: Saeed Al Maktoum House, Dubai, Dubai gezilecek yerler

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.88 ( 3 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir