Dubai Marina

Dubai Marina

Basra Körfezi’nin kıyı şeridi itibariyle 3 km genişletilerek oluşturulan Dubai Marina, şehrin en canlı alanlarından biri. Dubai Marina, henüz tamamlanmış bir proje değil ancak önemli bir ölçüde hazır halde. Proje tamamlandığında 120 bin kişinin yaşayabileceği bir yerleşke haline gelecek. Dubai Marina’nın yapımında Kanada’nın Vancouver şehrinde yer alan Concord Pacific Place’den esinlenmiştir.

Dubai Marina - 1. Bölüm

Geliştiriciler yapay marina oluşturabilmek için İran Körfez sularını Dubai limanına getirterek yeni bir kıyı şeridi oluşturdu.  Kazı yerinden çıkarılan ve 3 km’lik bölgenin uzunluğunu aşan büyük bir merkezi su yolu oluşturuldu. Sitede yer alan toplam arazinin % 12’den fazlası bu merkezi kamusal alana devredildi. Böylece Dubai Marina’nın temelleri atılmış oldu. Bu alanın büyük bir kısmı marina su yüzeyi tarafından işgal edilmesine rağmen yaklaşık 8 km’lik peyzajlı, halka açık yürüyüş yolları da içeriyor.

Dubai Marina çok yönlü bir ulaşım hattına sahip. Dubai Metro hattının kırmızı çizgisi üzerinden Dubai’nin diğer yerlerine bağlandı. Böylece Marina’ya ulaşımın daha da kolaylaştığını söylemek mümkün. Dubai Marina, Dubai’deki Dubai Metro Hattı’nın Kırmızı Hat üzerinde yer alan hızlı bir transit istasyonudur. 30 Nisan 2010 tarihinde İbn Battuta’nın bir uzantısı olarak açıldı. Dubai Marina istasyonu, Dubai şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre (12 mil) güneybatısında Şeyh Zayed Caddesinin Kavşağı 5’in yakınında yer alıyor.

Hızlı Tekne Turu

Dubai’yi bir sürat teknesi üzerinde izlemeye ne dersiniz? Dubai’nin en simgesel manzaraları boyunca heyecanlı bir sürüşün tadını çıkarın. Basra Körfezi’ndeki taze deniz havasını solarken, şehri farklı bir bakış açısıyla yaşayacaksınız. 16: 30’da tekne turu yolculuğuna çıkarsanız, görkemli binaların tüm yansımaları ile muhteşem günbatımını görmeniz mümkün olacak. Dubai Marina’da bir sürat teknesi için heyecanlanmaya değer.

Dubai Marina - 1. Bölüm

Tekne turu esnasında Dubai hakkında bilgili ve deneyimli bir rehber size eşlik edecek. Tur boyunca olağanüstü manzaraları fotoğraflayabilir ve Dubai hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Gün Batımında Akşam Yemeği

Dubai Marina - 1. Bölüm

Marina’nın modern cam ev teknelerinden birinde yolculuğa çıkarak Dubai’nin nefes kesen manzarasının tadını çıkarın. Dubai Marina Yat Kulübü sizlere günlük gün batımı ve akşam yemeği gezileri sunuyor. Dubai Marina’ya uğrarsanız bu ayrıcalıklardan yararlanın. Beş yıldızlı yemek The Adress Hotel tarafından özel bir işbirliğinin bir parçası olarak Dubai Marina ziyaretçileri için sağlanmaktadır.

Dubai Marina Yat Kulübü

Dubai Marina - 1. Bölüm

Dubai Marina Yat Kulübü  tarafından yönetilen toplam dört marina bulunuyor. 3.5 km’lik Dubai Marina Kanal boyunca farklı noktalarda yer alan bu marinalar The East Marina, The Club House Marina, The West Bay Marina ve  The Mall Marina’dan oluşuyor.

The East Marina: 2007 yılında inşa edildi. İnşa edilen dört marinanın ilki olarak tasarlandı. 208 yat gemisi kapasitesi var. Ayrıca Avrupa tarzı yat limanını taklit edebilecek şekilde tasarlandı. Dock, dükkan, kafe ve restoranların bulunduğu bir açık hava mesire yerinde duruyor. The East Marina’nın villa ve apartman bloklarına erişimi son derece kolay.

The Club House Marina: Dubai Marina Yat Kulübünün  önünde yer alan birinci sınıf bir konuma sahiptir. Bu yönüyle diğer marinalardan bir adım önde denebilir. Yüzen beton rıhtım boyunca 134 yat için yer var ve sadece kartlılar tarafından erişilebiliyor. Kartlılar tarafından erişilebilmesi, özel bir üyelik gerektiği anlamına geliyor.

Dubai Marina - 1. Bölüm

The West Bay Marina: Daha huzurlu ve sessiz  bir ortam arayışı içerisinde olanlar için diğer marinalardan farklı olarak tasarlandı. Dubai Marina kulüp evine  yürüme mesafesinde ve orada ulaşımı sağlamak için bir golf arabası hizmeti sunuluyor. 100 yat için yer var ve süper yatlılar için ekstra büyük yataklar var. Konfor açısından bir adım öne çıkıyor.

The Mall Marina: Yalnızca 74 yat kapasitesi bulunuyor. Dubai Marina Alışveriş Merkezi’ne ve çeşitli mağazalara ve seçkin butiklerden direkt erişim imkanı sağlıyor, bu gerçekten önemli bir avantaj. Ünlü otel The Address de yine bu konumda. Yalnızca bir golf arabasıyla sen de kulüp binasına gidebilirsin.

Anahtar Kelimeler: Dubai Marina, tekne, tur, organizasyon, konaklama, adress hotel, the mall, the West bay, the club house, the east.

Değerlendirme:

Bilgi Doğruluğu:
Bilgi Güncelliği:

User Rating: 4.85 ( 5 votes)

Bir Yorum

  1. Gezilecek yerler

    Bir kaç defa gelmiştim. Biraz paranız varsa güzel olur :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir